November 2022
The Democratic Nominees
The following candidates are the Democratic nominees for each office listed:
United States Senator
Tammy Duckworth
Governor & Lieutenant Governor
JB Pritzker &
Juliana Stratton
Attorney General
Kwame Raoul
Secretary of State
Alexi Giannoulias
Comptroller
Susana A. Mendoza
Treasurer
Michael W. Frerichs
State Supreme Court
2nd District
Elizabeth Rochford
3rd District
Mary Kay O’Brien
U.S. Representative
1st District
Jonathan L. Jackson
2nd District
Robin L. Kelly
3rd District
Delia Ramirez
4th District
Jesús “Chuy” García
5th District
Mike Quigley
6th District
Sean Casten
7th District
Danny K. Davis
8th District
Raja Krishnamoorthi
9th District
Jan Schakowsky
10th District
Brad Schneider
11th District
Bill Foster
12th District
Homer Markel
13th District
Nikki Budzinski
14th District
Lauren Underwood
15th District
Paul Lange
16th District
Elizabeth Haderlein
17th District
Eric Sorensen
State Senator
1st District
Javier Loera Cervantes
2nd District
Omar Aquino
3rd District
Mattie Hunter
4th District
Kimberly Lightford
5th District
Patricia Van Pelt
6th District
Sara Feigenholtz
7th District
Mike Simmons
8th District
Ram Villivalam
9th District
Laura Fine
10th District
Robert Martwick
11th District
Mike Porfirio
12th District
Celina Villanueva
13th District
Robert Peters
14th District
Emil Jones
15th District
Napoleon Harris
16th District
Willie Preston
17th District
Elgie R. Sims, Jr.
18th District
Bill Cunningham
19th District
Michael Hastings
20th District
Cristina Pacione-Zayas
21st District
Laura Ellman
22nd District
Cristina Castro
23rd District
Suzanne Glowiak Hilton
24th District
Lauren Nowak
25th District
Karina Villa
26th District
Maria Peterson
27th District
Ann Gillespie
28th District
Laura Murphy
29th District
Julie Morrison
30th District
Adriane Johnson
31st District
Mary Edly-Allen
32nd District
Allena Barbato
34th District
Steve Stadelman
36th District
Michael Halpin
39th District
Don Harmon
40th District
Patrick Joyce
42nd District
Linda Holmes
43rd District
Rachel Ventura
45th District
Gerald Podraza
46th District
David Koehler
48th District
Doris Turner
49th District
Meg Loughran Cappel
52nd District
Scott M. Bennett
56th District
Kris Tharp
57th District
Christopher Belt
State Representative
1st District
Aaron Ortiz
2nd District
Elizabeth Hernandez
3rd District
Eva Dina Delgado
4th District
Lilian Jimenez
5th District
Lamont Robinson Jr.
6th District
Sonya Harper
7th District
Emanuel “Chris” Welch
8th District
La Shawn Ford
9th District
Lakesia Collins
10th District
Jawaharial Williams
11th District
Ann M. Williams
12th District
Margaret Croke
13th District
Hoan Huynh
14th District
Kelly Cassidy
15th District
Michael Kelly
16th District
Kevin Olickal
17th District
Jennifer Gong-Gershowitz
18th District
Robyn Gabel
19th District
Lindsey LaPointe
21st District
Abdelnasser Rashid
22nd District
Angelica Guerrero-Cuellar
23rd District
Edgar Gonzalez Jr.
24th District
Theresa Mah
25th District
Curtis Tarver II
26th District
Kambium Buckner
27th District
Justin Slaughter
28th District
Robert Rita
29th District
Thaddeus Jones
30th District
William Davis
31st District
Mary E. Flowers
32nd District
Cyril Nichols
33rd District
Marcus Evans
34th District
Nicholas Smith
35th District
Frances Ann Hurley
36th District
Kelly M. Burke
38th District
Debbie Meyers-Martin
39th District
Will Guzzardi
40th District
Jaime Andrade
41st District
Janet Yang Rohr
42nd District
Terra Costa Howard
43rd District
Anna Moeller
44th District
Fred Crespo
45th District
Jenn Ladisch Douglass
46th District
Diane Blair-Sherlock
47th District
Jackie Williamson
48th District
Azam Nizamuddin
49th District
Maura Hirschauer
50th District
Barbara Hernandez
51st District
Nabeela Syed
52nd District
Mary Morgan
53rd District
Mark Walker
54th District
Mary Beth Canty
55th District
Martin J. Moylan
56th District
Michelle Mussman
57th District
Jonathan Carroll
58th District
Bob Morgan
59th District
Daniel Didech
60th District
Rita Mayfield
61st District
Joyce Mason
62nd District
Laura Dias
63rd District
Brian Meyers
64th District
Rick Konter
65th District
Linda Robertson
66th District
Suzanne Ness
67th District
Maurice West II
68th District
Dave Vella
69th District
Peter Janko
71st District
Christopher Demink
72nd District
Gregg Johnson
75th District
Heidi Henry
76th District
Lance Yednock
77th District
Norma Hernandez
78th District
Camille Y. Lilly
79th District
Erin Slone
80th District
Anthony DeLuca
81st District
Anne Stava-Murray
83rd District
Matt Hanson
84th District
Stephanie Kifowit
85th District
Dagmara Avelar
86th District
Lawrence Walsh, Jr.
91st District
Sharon Chung
92nd District
Jehan Gordon-Booth
96th District
Sue Scherer
97th District
Harry Benton
98th District
Natalie Manley
103rd District
Carol Ammons
104th District
Cynthia Cunningham
111th District
Joe Silkwood
112th District
Katie Stuart
113th District
Jay C. Hoffman
114th District
LaToya Greenwood
118th District